Őssejt Kutató Laboratórium

Vezetője:
Dr. Szatmári István, egyetemi docens
Tagjai:

Molnár-Lengyel Adél (PhD hallgató)

Chahra Fareh  (PhD hallgató)

Mező Irén (labor menedzser)

Debreceni Egyetem

Általános Orvostudományi Kar

Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet

4032, Debrecen, Egyetem tér 1.

Élettutományi Központ

Telefon: 36-52-512-900/64593

Fax: 36-52-314-989

Kutatás

A dendritikus sejtek speciális immunsejtek, melyek fő feladata az antigének feldolgozása és prezentálása T sejteknek, s ezen keresztül az immunválasz iniciálása és modulálása. Dendritikus sejteket immunterápiás kezelések során is alkalmaznak a tumor ellenes immunválasz fokozása céljából. Ugyanakkor a dendritikus sejt alapú immunterápia hatékonysága eléggé változó, ami részben az ex vivo létrehozott dendritikus sejtek heterogén tulajdonságaira vezethető vissza. Mindezek miatt a dendritikus sejt alapú vakcinák tovább fejlesztésének sarkalatos pontja a dendritikus sejt differenciáció és funkció minél precízebb ismerete és szabályozása. Ezt jelentősen elősegítheti, a dendritikus sejtek fejlődésében kulcsszereplő transzkripciós faktorok identifikálása és hatásainak vizsgálata.

Napjainkban transzkripciós faktorok segítségével a sejtek fejlődése átprogramozható, ami lehetővé teszi többek között a dendritikus sejtek immunfunkciójának módosítását. A munkacsoportunk fő célkitűzése dendritikus sejtek létrehozása pluripotens őssejtekből és ezen sejtek immunogenitásának fokozása dendritikus sejt specifikus transzkripciós faktorok indukálásával. Célunk az immunsejt fejlődés modulálása a transzkripciós programok módosításával. Ezzel párhuzamosan törekvésünk a dendritikus sejtek genom profiljának részletes feltérképezése, melynek részeként Chip-seq technológiával azonosítani szeretnénk a kulcs transzkripciós faktorok genomi kötőhelyeit és a génexpressziós szabályozó egységeket.

Infrastruktúra

Speciális műszerek:

BD FACS Aria III áramlási citométer és sejtszorter

CytoFLEX SRT áramlási citométer és sejtszorter

Neon Transfection System

EVOS Digitális mikroszkóp

EVOS FLoid Cell Imaging Station fluoreszcens mikroszkóp

Countess automata sejtszámoló

Válogatott közlemények

Póliska S, Fareh C, Lengyel A, Göczi L, Tőzsér J, Szatmari I. 2024. Comparative transcriptomic analysis of Illumina and MGI next-generation sequencing platforms using RUNX3- and ZBTB46-instructed embryonic stem cells. Front Genet. 14:1275383.

Boto P, Gerzsenyi TB, Lengyel A, Szunyog B, Szatmari I. 2021. Zbtb46-dependent altered developmental program in embryonic stem cell-derived blood cell progenitors. Stem Cells. 39(10):1322-1334.

Takacs E, Boto P, Simo E, Csuth TI, Toth BM, Raveh-Amit H, Pap A, Kovács EG, Kobolak J, Benkö S, Dinnyes A, Szatmari I. 2017. Immunogenic Dendritic Cell Generation from Pluripotent Stem Cells by Ectopic Expression of Runx3. J Immunol. 198(1):239-248.

Bencsik R, Boto P, Szabó RN, Toth BM, Simo E, Bálint BL, Szatmari I. 2016. Improved transgene expression in doxycycline-inducible embryonic stem cells by repeated chemical selection or cell sorting. Stem Cell Res. 17(2):228-234.

Szatmari I, Iacovino M, Kyba M. 2010. The retinoid signaling pathway inhibits hematopoiesis and uncouples from the Hox genes during hematopoietic development. Stem Cells. 28:1518-29.

Szatmari, I. and Nagy, L. 2008. Nuclear receptor signalling in dendritic cells connects lipids, the genome and immune function. EMBO J. 27:2353-2362.

Szatmari, I., Torocsik, D., Agostini, M., Nagy, T., Gurnell, M., Barta, E., Chatterjee, K. and Nagy, L. 2007. PPAR{gamma} regulates the function of human dendritic cells primarily by altering lipid metabolism. Blood. 110:3271-3280.

Szatmari, I., A. Pap, R. Ruhl, J.X. Ma, P.A. Illarionov, G.S. Besra, E. Rajnavolgyi, B. Dezso, and L. Nagy. 2006. PPARgamma controls CD1d expression by turning on retinoic acid synthesis in developing human dendritic cells. J Exp Med. 203:2351-2362.

Szatmari, I., G. Vamosi, P. Brazda, B.L. Balint, S. Benko, L. Szeles, V. Jeney, C. Ozvegy-Laczka, A. Szanto, E. Barta, J. Balla, B. Sarkadi, and L. Nagy. 2006. Peroxisome proliferator-activated receptor gamma-regulated ABCG2 expression confers cytoprotection to human dendritic cells. J Biol Chem. 281:23812-23823.

Szatmari, I., P. Gogolak, J.S. Im, B. Dezso, E. Rajnavolgyi, and L. Nagy. 2004. Activation of PPARgamma specifies a dendritic cell subtype capable of enhanced induction of iNKT cell expansion. Immunity. 21:95-106.

Címke:
Kutatólabor